top of page
  • Ronit Asa

Ne Yapsam Olmuyor , Başaramıyorum!!!


Düşük kalorili diyetlerde ve çok uzun açıklık sırasında beyin vücuda az besin girdiğini hisseder ve bunu tehtit olarak algılayarak kendini korumaya alır. Kendini uzun açlığa ve az besine adapte etmeye çalışan vücut aslında yağları depolamaya başlar. Diyetlerin başarısız olmasının nedenlerinden biri de kendimizi aç bırakmaktır. Vücut bir süre sonra bu açlığa tabi ki alışıp hem kastan, hem sudan, hem de bir miktar yağdan vermeye başlıyacaktır ama sizce bu sağlıklı ve sürdürebilir mi? Kendinizi ne kadar açlığa mahkum edebilirsiniz? Kalori kısıtlamasından dolayı kilo verme gerçekleşir ama bu kilo vermenin çoğunluğu maalesef su ve kastan olacaktır. Daha sonra diyeti bırakıp hızla eski düzeninize gerip dönerseniz verdiğiniz tüm kiloları maalesef fazlası ile geri almış olursunuz. Bu da başarısız bir diyet olduğunun kanıtıdır. Eğer kilonuzu diyeti bıraktıktan sonra koruyamıyorsanız ve eskisinden daha fazla almışsanız bu, diyetin doğru bir diyet olmadığını veya sizin yaşantınıza uygun olmadığını gösterir. Çünkü diyet demek uzun açlıklar demek değil sağlıksız alışkanlıklarınızı sağlıklı olanlar ile değiştirebilmektir. Yani aslında diyet bir dönemlik değil sürekli sürdürülebilmelidir.


Diyet kitaplarının ve kilo verme planlarının binlercesi geliyor ve gidiyor. Ancak zamanla hemen hepsi insanı başarısızlığa uğratıyor. Moda diyetlerle kısa vadede kilo verebilirsiniz ancak bu tip diyetlerin uzun dönemde kilo vermeye yardımcı olacağı üzerine hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor. Tam tersine insanlar gittikçe şişmanlıyor ve sürekli kilo verip alma sürecinde uğradığı başarısızlık nedeniyle gittikçe daha fazla hayal kırıklığına uğrayıp artık cesareti kırılıyor. Bu da insanları umutsuzluğa itiyor.


Değişim ancak, durup tam önümüzde neler olduğuna odaklandığımız zaman başlayacaktır. Ancak kendimizi sakinleştirdikten sonra, içinde bulunduğumuz duruma derinlemesine bakmaya devam edebiliriz. Kilomuzun artmasına neden olan şeyleri tekrar tekrar bilinçsizce yapmaya devam etmemek için koşu bandından inmemiz gerekiyor. Durmamız, dinlememiz ve içinde bulunduğumuz sorunlara (bu sorun kilomuz da olabilir )yol açan alışkanlıkları bulup onlara son verecek yapıcı bir yol alabiliriz. Gündelik yaşantımızda neler olup bittiğinin tamamen farkına varmamız gerekiyor. Ancak bundan sonra değişmeye başlayabiliriz. Kilo almanıza neden olan ve derinlere kök salmış alışkanlıkları değiştirmek zaman ve kararlılık gerektirir. Sizden bir gecede değişmeniz beklenmiyor çünkü tıpkı ağaç gövdesinde bir delik oluşturmak için ağacı gagalayıp duran bir ağaçkakan gibi odaklanmak ve uygulama yapmak zorundasınız. Anda kalın ki tamamıyla farkında olup sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam için somut adımlar atabilirsiniz.


* Başarı emek ve sabır ister. Bu kilolara bir günde sahip olmadınız bir gün de de kaybemezsiniz.

* Sadece tartıya ve kilo hedefinize odaklanmak yerine kendinize gülümseyin ve her an ne kadar küçük olursa olsun gerçekleştirdiğiniz her değişiklik için kendinizi taktir edin.

* Bir haftada sadece bir sağlıksız alışkanlığı değiştirseniz bile altı ayda 26 değişiklik bir yılda ise 52 değişiklik yapar. Özenle uygulamaya devam edin her anı kendi içinde ele alıp adım adım başarıya ilerleyin.

* Kilo verme planınızı sonuna kadar götürmek için gereken tüm bilgiler, güç ve yetenek içinizde mevcuttur.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page